Szukaj Pokaż menu

Nowy Rolls-Royce może zachwycać, ale również przerażać

90 166  
133   125  
W zeszłym tygodniu Rolls-Royce zaprezentował swój nowy pojazd koncepcyjny - Vision 100. Tak, wiadomo, że projekty koncepcyjne mają szokować i wyglądać niesamowicie, i tak nie wejdą do produkcji. Ale czy słynący z produkcji limuzyn o klasycznych kształtach Rolls tym razem nie przesadził?

#1.

W Dniu Ojca oddajmy hołd naszym "starym"

51 953  
377   49  
Bez ich ojcowskiej ręki nie bylibyśmy tacy sami, choć czasami nie wiadomo, czy wyszłoby to nam na dobre czy na złe. Oto do czego zdolni są tylko tatusiowie.

#1.

7 ciekawostek na temat motoryzacji z różnych czasów i różnych zakątków świata

72 034  
316   56  
W którym europejskim kraju jeździ najwięcej Mercedesów albo jaki masowo produkowany samochód miał jako pierwszy system czterech kół skrętnych? Przekonaj się...

#1.

Jeżeli gdzieś na świecie zamawia się limuzynę, bardzo prawdopodobne, że samochodem, który podjedzie, będzie Lincoln Town Car w przedłużonej wersji zamiast tego, z czym zwykle utożsamiamy prawdziwie luksusową limuzynę. Dlaczego akurat ten model trafił do warsztatów amatorów luksusu na wynajem? Wynika to przede wszystkim z dostępności, cenowej i ilościowej, a także z faktu, że to ostatni amerykański samochód klasy wyższej z nadwoziem osadzonym na ramie, co pozwala na jego w miarę łatwe wydłużenie. Współcześnie dominujące nadwozia samonośne wymagają znacznie więcej pracy.

#2.


Honda Prelude trzeciej generacji, sprzedawana w latach 1987-1991, była pierwszym produkowanym masowo samochodem z systemem czterech kół skrętnych. Kiedy koła przedniej osi skręcały się w jednym kierunku, równocześnie w niewielkim stopniu, w przeciwnym kierunku wychylały się też tylne, zmniejszając promień skrętu i ułatwiając pokonywanie zakrętów. W rezultacie Honda Prelude III zostawiała z tyłu takie samochody jak Porsche czy Ferrari - przynajmniej w slalomie.

#3.


Kiedy Audi debiutowało na rynku indyjskim, okazało się, że konstruktorzy nie przewidzieli dość zaskakujących szczegółów - takich jak chociażby większe niż gdziekolwiek indziej na świecie wykorzystanie... klaksonów. Te standardowo montowane w samochodach Audi po dwóch tygodniach jazdy po Bombaju nadawały się tylko do wyrzucenia - w ciągu jednego dnia trąbi się tam tyle, ile gdzie indziej przez rok.

#4.


Niemcy, bodaj najbardziej poprawny politycznie kraj świata, też mają swoje na sumieniu. Pod koniec lat 90. firma BMW otrzymała cały szereg skarg od klientów - płci męskiej, rzecz jasna. Skargi dotyczyły... damskiego głosu w nawigacji, którego panowie nie byli w stanie słuchać. BMW tłumaczyło się, że zarówno samochód, jak i wskazówki nawigacji zostały przygotowane przez mężczyzn, co tylko... pogorszyło sprawę. BMW zebrało swoje za rzekomy seksizm, ale też zgodziło się na wymianę "damskich" nawigacji w "piątkach", których dotyczyły skargi.

#5.


Wiele osób na samą myśl o Maserati dostaje wypieków na twarzy - choć zapewne głównie mężczyzn (jeśli już pozostajemy w seksistowskich klimatach). Włoska firma postanowiła jednak przemówić także do damskiej klienteli. Wydech Maserati Quattroporte został specjalnie dostrojony, tak by emitować dźwięki o przeważającej częstotliwości 333 Hz - częstotliwości, którą uznaje się za najbardziej podniecającą dla kobiet. Nie wiem, co na to panie, ale wiele osób pewnie się zgodzi, że naprawdę trudno o samochody równie dobrze brzmiące co Maserati.

#6.


Aż 80% samochodów zarejestrowanych w Albanii to samochody marki Mercedes. Dotyczy to zarówno aut osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych. Myliłby się jednak ktoś, kto sądziłby, że albański salon Mercedesa - na przedmieściach Tirany - przeżywa oblężenie. Wręcz przeciwnie - sprzedaje zaledwie ok. 50 samochodów rocznie. Skąd więc tak ogromna ilość mercedesów w Albanii? Głównie z legendarnej wytrzymałości i wszechstronności, a także potrzeby pokazania się. Kilkunastoletni Mercedes wygląda w oczach Albańczyków znacznie lepiej niż zaledwie kilkuletni np. Fiat.

#7.


Ferrari jest w stanie wyprodukować najwyżej 14 samochodów dziennie. Toyota każdego dnia wytwarza 13 tysięcy egzemplarzy, a to i tak nie szczyt mocy przerobowych firmy. Każdego dnia powstaje łącznie 165 tysięcy samochodów, co w sumie składa się na około miliard samochodów użytkowanych aktualnie na świecie. I my dziwimy się, że coraz więcej czasu spędzamy w korkach...

Źródła: 1, 2, 3
316
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu W Dniu Ojca oddajmy hołd naszym "starym"
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Mercedes Benz W123 - legendarna trwałość od Mercedesa. Przy okazji rozprawię się z jednym mitem
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, których nie wiedziałeś o... Ferrari
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, których raczej nie znajdziesz we współczesnych samochodach
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu 20 gadżetów dla miłośników smoków
Przejdź do artykułu 7 mało znanych ciekawostek ze świata samochodów najwyższych lotów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą