Szukaj Pokaż menu

Dlaczego John Marshall zapewne zostanie Ojcem Roku 2016

85 027  
338   54  
28-letni John Marshall i jego 8-letni syn Gabriel są praktycznie nierozłączni. Oprócz standardowej relacji rodzic-podopieczny łączy ich także prawdziwa przyjaźń - każdą wolną chwilę spędzają razem. Dla swojego syna John zdobył się na naprawdę niesamowity gest...

Kliknij i zobacz więcej!

Amazońskie piekło Serra Pelada, czyli "ostatnia gorączka złota"

61 875  
369   25  
W 1979 roku brazylijski farmer Genésio Ferreira da Silva znalazł na swojej ziemi pokaźną grudę złota. Czym prędzej skontaktował się ze znajomym geologiem i poprosił go, aby ten pomógł mu ocenić, czy na farmie może być więcej tego cennego kruszcu. Było. Wkrótce wybuchła tam prawdziwa gorączka złota.

Jak działa mózg introwertyka

87 610  
385   112  
Wiele prostych nieporozumień między przyjaciółmi czy parami wynika z prostej różnicy charakterów - jedna osoba jest introwertykiem, druga ekstrawertykiem. Ale to nie jest kwestia "nastrojów" czy usposobienia. Po prostu mózgi tych ludzi działają kompletnie inaczej.

#1.

Według The Introvert Advantage Marti Olsena introwertycy mają dłuższą ścieżkę neuronalną przetwarzającą bodźce. Informacje przechodzą ścieżką związaną z pamięcią długoterminową i planowaniem. Inaczej mówiąc, u introwertyków analiza zdarzeń i działań jest bardziej skomplikowana. Kiedy przetwarzają informację, jednocześnie wsłuchują się w wewnętrzne odczucia i myśli.

#2.


Według badań psychologa Hansa Eysencka aby pozostać pobudzonym i przytomnym introwertycy potrzebują mniej stymulacji ze świata zewnętrznego niż ekstrawertycy. A to oznacza, że introwertyków łatwiej "przesterować" zbyt dużą ilością bodźców.


#3.


Drugą stroną tego, że introwertycy są bardziej czuli na dopaminę jest to, że potrzebują jej mniej, by czuć się szczęśliwymi. Mózg ekstrawertyka działa w systemie wydawania energii, gdy mózg introwertyka w systemie oszczędzania energii. To dlatego introwertycy czują zadowolenie i podekscytowanie gdy mogą przeczytać książkę, mają czas na rozważania i rozmyślenia.


#4.


Mózg introwertyka inaczej odczuwa nagrodę za hazard i podejmowanie ryzyka. Nagroda dla mózgu i układu zadowolenia jest uruchamiana przez neuroprzekaźniki dopaminy. Naukowcy odkryli, że mózg ekstrawertyka reagował większą przyjemnością na pozytywny wynik hazardu. Czyli introwertyk odczuwa mniejszą radość z niespodzianek i ryzyka.


#5.


Mózg introwertyka traktuje interakcje z innymi ludźmi z taką samą intensywnością jak doświadczenia z przedmiotami. Introwertycy analizują całe swoje otoczenie i zwracają uwagę na wszystkie elementy otoczenia, nie tylko na ludzi.


#6.


Kiedy introwertyk myśli, sięga do pamięci długotrwałej, aby pobrać informacje. W procesie podejmowania decyzji introwertyk często porównuje stare i nowe doświadczenia, co spowalnia proces, ale pozwala na podjęcie przemyślanej decyzji. Oznacza to, że introwertycy przeprowadzają aktywne dialogi sami ze sobą i zwykle w ich głowach kłębi się mnóstwo myśli.


Źródła: 1, 2, 3.
385
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Amazońskie piekło Serra Pelada, czyli "ostatnia gorączka złota"
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Znalezione w najgłębszym miejscu na Ziemi
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu O pułapkach naszego umysłu, jakimi są qualia
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Nasze miejsce we wszechświecie - sąsiedztwo naszej gwiazdy
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Widoki Warszawy - cały album z 1899 roku!
Przejdź do artykułu 5 eksperymentów naukowych, w których nic się nie dzieje (a i tak są fascynujące)

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą