Szukaj Pokaż menu

14-latka wyszła z domu 10 lat temu i nie wróciła. Teraz odnaleziono ją w kafejce internetowej

175 234  
351   61  
O zbuntowanych nastolatkach i ich uporze krąży wiele historii, ale rodzice Xiaoyun nie spodziewali się, że zwykła rodzinna sprzeczka w 2005 roku zaowocuje zniknięciem dziewczyny. Przez ten czas zdążyła ułożyć już sobie życie jako... zawodowy gracz komputerowy.

10 ciekawostek ze świata klocków Lego

111 969  
511   84  
Zastanawialiście się kiedyś, ile już wyprodukowano klocków Lego lub który z zestawów produkowanych seryjnie zawierał najwięcej elementów? Oto świat Lego w imponujących liczbach i ciekawych faktach.

#1. Nazwa Lego oznacza "Składam"

Chińskie fabryki akrobatów, czyli jak wyszkolić olimpijskiego mistrza

82 957  
176   74  
Akrobaci są zdolni do wykonywania ewolucji przeczących prawom fizyki znanych w codziennym życiu. Wśród nich jednymi z najlepszych są chińscy gimnastycy. A wszystko dzięki fabrykom akrobatów.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ludzkie ciało jest zdolne wykonywać niesamowite rzeczy. Kluczem do sukcesu w gimnastyce jest suma trzech czynników: elastyczności, siły i koordynacji. 

Po igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku było głośno o tak zwanych fabrykach medalistów olimpijskich w Chinach. Gdzie w srogim tonie oceniano ośrodki sportowe w Państwie Środka. Temat pojawił się tuż po ogłoszeniu klasyfikacji medalowej, którą wygrały Chiny, a USA zajęło 2 miejsce. Wcześniej przez każdą olimpiadę z rzędu bezkonkurencyjnie wygrywały Stany, czyżby Wielki Brat się wystraszył Chińskiego Smoka?

Klasyfikacja Pekin 2008


 

Klasyfikacja 2004 Ateny, gdzie Chiny zajęły 2 miejsce


 

Ostatnie igrzyska 2012 w Londynie, gdzie USA ledwo uciekły Smokowi


 

Dlaczego gimnastyka jest kluczowa pod kątem przyszłych olimpijczyków?

Pomijając kontrowersje związane z metodami wychowawczymi Chińczyków, osiągnięcia ich młodych gimnastyków są naprawdę imponujące. Co ciekawe, w Chinach, podobnie jak w USA, niezależnie od dyscypliny sportowej (np. pływania czy lekkoatletyki), w której w przyszłości będzie się specjalizował przyszły zawodnik, większość dzieci zaczyna swoje treningi od gimnastyki… Jest ona swego rodzaju "bazą" treningową.


 

Dlaczego gimnastyka?

Ponieważ mała masa ciała młodych sportowców nie jest w gimnastyce żadną przeszkodą. W przeciwieństwie do większości dyscyplin olimpijskich: lekkoatletyki, rzutów oszczepem, tenisa czy boksu. Ciekawostką jest, że sukcesy w tej dyscyplinie częściej uzyskują dziewczynki niż chłopcy.

W gimnastyce liczy się to jak dobrze kontrolujesz swoje ciało, jak bardzo przekraczasz ograniczenia własnego ciała. W końcu słowo akrobatyka pochodzi od greckiego akrobatos, co można przetłumaczyć jak „chodzić na palcach” lub bardziej dosłownie „dojść najwyżej”. Tego właśnie najlepsi olimpijczycy uczą się bardzo wcześnie: dyscypliny oraz ciągłej pracy nad sobą, ten kto nie wytrzyma tempa i na chwilę się zatrzyma - wypada z obiegu.

Dzieci naukę rozpoczynają we wczesnym dzieciństwie, kiedy kości, stawy oraz mięśnie są najbardziej elastyczne. Gimnastykom w wieku 5-6 lat łatwo jest się rozciągnąć i wypracować dużą mobilność stawów i kręgosłupa. Dodatkowo jest to bezpieczne, bo dzieci nie tylko są bardzo elastyczne, ale również mają dużo szybszą regenerację od dorosłych i mogą szybciej zaadoptować ciało do nowych ruchów.

W gimnastyce poza elastycznością równie ważna jest siła. Ręce oraz nogi bardzo szczupłych i wydawałoby się wątłych zawodników są w rzeczywistości bardzo mocne. Owszem, ich waga mocno odbiega od postury Arnolda Schwarzeneggera, ale wytrenowany gimnastyk bez problemu potrafi stanąć na jednej ręce czy też wykonywać wysokie wyskoki.

Dodatkowo rozwój fizyczny, wzrost samoświadomości swojego ciała i znajomość swoich możliwości jest pozytywna dla ogólnego rozwoju dziecka. Wśród dzieci, które regularnie chodzą na zajęcia gimnastyczne jest bardzo mały odsetek astmatyków, brak przypadków wad kręgosłupa czy nadwagi. Mniejszy jest również współczynnik alergików oraz wysportowane dzieci rzadziej miewają infekcje. To wszystko składa się na obraz fizycznie silnego i zdrowo rozwijającego się dziecka – przyszłego sportowca.

Jeżeli jednak mówimy o przyszłych chińskich gimnastykach olimpijskich, sprawa wygląda trochę inaczej: tutaj panuje żelazna dyscyplina. Dzieci, które mają największe sportowe predyspozycje fizyczne i są zdeterminowane do ćwiczeń trafiają do elitarnych ośrodków sportowych. Tam kontynuują edukację i większość czasu pozaszkolnego spędzają na wyczerpujących ćwiczeniach.

Ich rozkład dnia jest ściśle zaplanowany, uwzględniający odpowiednie regularne posiłki, treningi z rozciągania i inne ćwiczenia zapełniające im cały dzień. Pod okiem najlepszych trenerów (w tym wielu byłych medalistów olimpijskich) kształtowana jest kilkutysięczna grupa dzieci. Gimnastycy poza wsparciem dydaktycznym dysponują dużymi, świetnie wyposażonymi ośrodkami sportowymi. Pełnymi nowoczesnego sprzętu, który i tak w końcu w 90% jest produkowany na miejscu w kraju.

Najlepsze szkoły mają więc wszystko: wiedzę, sprzęt i ludzi oraz pełne poparcie władz, którym zależy na jak największej liczbie złotych medalistów. W końcu dla Chińczyków, podobnie jak i dla nas, osiągnięcia sportowe reprezentacji są częścią dumy narodowej.

A osiągnięcia mają spore. W liczbie medali konkurują z najlepszymi, czyli głównie z USA oraz Rosją, odrabiając straty z wcześniejszych lat. Możliwe, że w najbliższym czasie to właśnie sportowcy z Chin zdominują igrzyska olimpijskie. Wygląda na to, że zmierzch dominacji amerykańskiej następuje również na polu sportowym.

176
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 ciekawostek ze świata klocków Lego
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – ​Gwiazda filmów dla dorosłych zdradziła, ile zarabiała za jedną scenę, kiedy była numerem jeden w branży
Przejdź do artykułu 7 gigantycznych projektów, których autorzy chcą przejść do historii
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Chcieli tylko zrobić remont w kuchni jak najmniejszym kosztem. Ich uwagę przykuło coś dziwnego na podłodze
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu Wycieczka do "Czarnego delfina" - więzienia dla szczególnie niebezpiecznych przestępców
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu 10 najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie
Przejdź do artykułu Norweskie więzienie, w którym mieszka się lepiej niż w niejednym hotelu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą