Szukaj Pokaż menu

Czy w piątki trzynastego rozbija się więcej samolotów?

60 158  
114   56  
Dzisiaj piątek trzynastego, czyli dzień powszechnie uznany za pechowy. Nie ma pewności dlaczego, ale tym się nie będziemy zajmować. Odpowiemy za to na pytanie, czy w dzień taki jak dzisiaj można bezpiecznie wsiąść na pokład samolotu.

10 filmów, w których mógł zagrać Arnold Schwarzenegger

72 618  
217   25  
Słynny Terminator co prawda nigdy Oscara nie zdobył i pewnie już nie zdobędzie, ale to uznana marka, jeżeli chodzi o dobry, wciągający film akcji z ostrym mordobiciem i gęsto kładącym się trupem. Garść ciekawostek o samym aktorze znajdziecie tutaj, a my zajmiemy się znanymi produkcjami, w których aktor mógł swego czasu zagrać... ale nie zagrał.

#1. Full Metal Jacket (1987)

Kliknij i zobacz więcej!

Zapomniana historia PRL - dwa zamachy na sekretarza Gomułkę

43 425  
183   16  
To jedna z mniej znanych historii w historii PRL. Do dzisiaj nie są do końca jasne okoliczności zdarzeń, szczegóły procesu oraz rzeczywiste zamiary zamachowca. Poznajmy historię pewnego elektryka, który chciał dwa razy zabić ówczesnego przywódcę Polski Ludowej.

Mamy rok 1959 – na Kubie Fidel Castro obalił Batistę, w Stanach pojawia się lalka Barbie oraz film „Pół żartem, pół serio”, a Rosjanie zrobili pierwsze zdjęcia niewidocznej strony Księżyca. A w Polsce? Obok Gomułki oglądającego urzędy i szkoły z powieszonych portretów powszechna była tylko bieda. 15 lipca obok przygotowań do żniw Polska żyła przyjazdem Chruszczowa do Sosnowca.

Służby specjalne w ramach ochrony przywódcy ZSRR objęły obserwacją potencjalnych przeciwników politycznych, posiadaczy nielegalnej broni, mieszkańców ulic, po których miała przejeżdżać delegacja. Zamach zaplanował nieznany wówczas Stanisław Jaros. 6 lipca prasa w Polsce informowała o wizycie, zaś 14 lipca podano harmonogram oraz trasę przejazdu. Sprawca umieścił bombę w miejsciwości Zagórze (obecnie części Sosnowca), na drzewie przy ul. Armii Czerwonej. Bomba miała wybuchnąć, gdy Gomułka z Chruszczowem przejeżdżali obok niej.

Wizyta Chruszczowa i Gomułki z 15 lipca 1959 roku

Zamach nie wypalił, gdyż ładunek wybuchł dwie godziny przed przejazdem. Jaros nie przewidział, że harmonogram był niemożliwy do zrealizowania z powodów czasowych, a przejazdy potrwają dłużej. Nie wiadomo co by się stało z Chruszczowem i Gomułką, gdyby wszystko odbyło się zgodnie w czasie... Niemniej zarówno Chruszczow, jak i Gomułka nie dowiedzieli się o zamachu, gdyż w ciągu dwóch godzin całą ulicę posprzątano, zaś jedynym śladem po wybuchu było uszkodzone drzewo. Gazety z powodu cenzury nie wspomniały o zamachu:


Śledztwo podjęto natychmiast po eksplozji, jednak zatarcie licznych śladów podczas sprzątania ulicy przed przyjazdem dyktatorów ograniczyło potencjalnych zamachowców do mieszkańców Zagórza. Pół roku później sprawę umorzono. Przełom nastąpił dwa lata później po kolejnej próbie zamachu...

Mamy 1961 rok – Adolf Eichmann grzeje ławę w izraelskim sądzie, Kennedy ogłasza, że Ameryka do 1970 roku przeprowadzi udany załogowy lot na Księżyc, a w Polsce nadal było nijak. 3 grudnia 1961 roku do Zagórza miała przyjechać delegacja rządowa na świętowanie Barbórki. Jaros znowu miał ułatwione zadanie – większe doświadczenie, plan przebiegu wizyty podała prasa, a służby specjalne uznały prawdopodobnie poprzedni wybuch za jednorazowy incydent i częściowo zlekceważyły zabezpieczenie trasy. Bombę umieszczono kilkaset metrów dalej od miejsca poprzedniej eksplozji. Pomimo tego, że bomba wybuchła, nie udało się Jarosowi zabić Gomułki – przed samochodem z przywódcą PRL wyruszyła kolumna wysłana dla zmylenia ewentualnych zamachowców. Wybuch jednak zranił dwie osoby.

Sprzęt, którym posługiwał się Jaros w celu dokonania drugiego zamachu

Stanisław Jaros

Ruszyło nowe śledztwo. Od razu założono, że sprawca dokonał obu zamachów: w 1959 i w 1961. Mikroślady znalezione na resztkach bomby ułatwiły znacząco znalezienie zamachowca. Do listy osób objętych stałą obserwacją trafiło kilkanaście nazwisk, w tym Stanisława Jarosa. 20 grudnia nieznany konfident poinformował, że Jaros mógł stać za atakami. Areszt Jarosa przeprowadzono 28 grudnia. Dwa tygodnie później przyznał się do zamachów, które nie miały zabić Gomułki, a jedynie go zastraszyć, zaś zamach ten miał zaszkodzić także znienawidzonej przez Jarosa milicji. 9 maja 1962 roku odbył się proces. Jarosa uznano za winnego i skazano na śmierć. Wyrok wykonano 5 stycznia 1963.

Do dziś istnieje wiele niejasności w tej sprawie. Niemniej jednak trudno wyobrazić sobie, co by było, gdyby w 1959 roku Gomułka z Chruszczowem przyjechali na czas do Zagórza.

Źródła: 1, 2, 3, 4.
183
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 filmów, w których mógł zagrać Arnold Schwarzenegger
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Zupełnie nietrafione przepowiednie całkiem mądrych ludzi
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Bożonarodzeniowa impreza na wojennym froncie
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Co się piło w okresie amerykańskiej prohibicji?
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Dziecięca szczerość i prostota X
Przejdź do artykułu Postacie historyczne, które zmarły w żenujący sposób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą